fbpx

U Sarajevu održan panel “Održivi poslovni modeli”

U petak, 8.11.2024., u Dječijoj kući Grbavica u Sarajevu, održan je panel OSNAŽI-OKRUŽI: „Žene i zelena ekonomija – Održivi poslovni modeli“.

U okviru istoimenog projekta, udruga GTF – Inicijativa za održivi rast je pomoću donacije Ministarstva vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske pokrenula strateško pitanje analize uloge žena poduzetnica u kružnom gospodarstvu četiri zemlje JI Europe s Republikom Hrvatskom i jačanje kapaciteta udruga žena poduzetnica te gospodarske suradnje.

Na ovom panelu je sudjelovala Kristina Duno, attaché u Uredu HGK pri Veleposlanstvu Republike Hrvatske u BiH i generalna tajnica Hrvatskog poslovnog kluba u BiH koji je bio jedan od partnera Dana poduzetništva žena 2024. 

U okviru panela OSNAŽI-OKRUŽI razgovarali smo o tome kako žene mogu preuzeti ključne uloge u oblikovanju održivih poslovnih modela, te kako njihove inovacije i strategije doprinose očuvanju okoliša i unapređenju ekološkog gospodarstva budućnosti. Razgovarali smo i o tome kako komore i diplomatska predstavništva mogu doprinijeti poslovnom razvoju kružnih modela poduzetnica, kako potaknuti veću međunarodnu suradnju poduzetnica s kružnim idejama, te ima li prepreka takvoj suradnji između Republike Hrvatske i BiH (i šire).

Hrvatska gospodarska komora (HGK) se već 30 godina bavi temama održivog razvoja, a prema aktualnoj Strategiji razvoja HGK od 2023. do 2026. održivost je jedna od 5 strateških, ključnih područja, uz digitalnu i zelenu tranziciju, budućnost rada i razvoj ljudskih resursa, izvozni potencijal i konkurentnost te sigurnost opskrbe i kvalitetu hrane, navela je Kristina Duno u svom uvodnom obraćanju.

Na pitanje kako mogu komore i diplomatska predstavništva doprinijeti poslovnom razvoju kružnih modela poduzetnica, g-đa Duno je istakla kako kružni model poslovanja nije samo trend, već nužnost koja donosi dugoročnu održivost i konkurentnost poslovanja. Komore, kao što je Hrvatska gospodarska komora, i diplomatska predstavništva igraju važnu ulogu u podršci poduzetnicama koje razvijaju kružne modele poslovanja kroz edukaciju, umrežavanje i podršku. Jedan od primarnih načina na koji HGK doprinosi razvoju kružnih modela jest kroz inicijative kao što su ESG Akademija, ESG rating i konferencija Podržimo održivo. ESG Akademija pruža edukaciju o principima kružnog gospodarstva, održivosti i ESG standardima, čime svojim članicama omogućuje bolje razumijevanje kako mogu implementirati kružne prakse u svoje poslovanje, a da istovremeno posluju u skladu s važećom EU regulativom. Uz to, HGK provodi i ESG rating, kroz koji poduzetnice mogu mjeriti i poboljšati svoj učinak u području održivosti.

Diplomatska predstavništva, s druge strane, mogu pomoći promovirati svoje poduzetnice na međunarodnoj razini. U pravilu u takvim događanjima diplomatska predstavništva surađuju s komorama, naročito u organizaciji gospodarskih misija i sajmova koji su prilika poduzetnicama i poduzetnicima za predstavljanje kružnih modela poslovanja u inozemstvu, čime se širi mreža potencijalnih poslovnih partnera i promovira inovativnost. Istovremeno, ovakva događanja pružaju mogućnost za edukaciju o modelima kružnog gospodarstva u drugim državama, navela je g-đa Duno.

A u samom zaključku panela g-đa Duno je naglasila kako je kroz ciljane inicijative, regionalne programe i podršku komora i diplomatskih predstavništava, moguće graditi uspješne modele međunarodne suradnje koji potiču održivi rast i prijelaz prema kružnoj ekonomiji, čime se osnažuju poduzetnice i jača gospodarstvo cijele regije.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *